Geoblog.pl    Jozin    Podróże    Podróż Jożina dookoła świata    Czy w Polsce są jeszcze folwarki?

Czy w Polsce są jeszcze folwarki?

Brazylia
Brazylia, Áurea

Tak, dzisiaj już wyjeżdżam. Zarezerwowałem bilet z Erechim do Foz do Iguazu.

Wczoraj wieczorem przeszedłem się po miasteczku, trafiłem do hali sportowej i popatrzyłem na mecz piłki nożnej rozgrywany przez dziewczyny. Trzeba przyznać, że całkiem dobrze grały.

Wczoraj też porozwawiałem sobie z jednym z miejscowych rolników. Ciekawą miał wiedzę o Polsce, przekazaną jeszcze przez dziadków, którzy przyjechali tu szukać lepszego życia. Pan, w wieku ponad 50 lat, o twarzy spalonej słońcem, pomarszczonej skórze, pokrytej grubymi bruzdami, z niewielkim wąsikiem i kapeluszu (jak żyw przypominał chłopa galicyjskiego ze starych zdjęć jeszcze sprzed I wojny) pytał mnie (po polsku) czy w Polsce nadal chłopi żyją w nędzy i są wykorzystywani przez panów. Od dziadka się dowiedział, że w Polsce to książęta i hrabiowie, dzierżyli wielkie folwarki, na których musieli ciężko pracować chłopi i oddawać większą część plonów. Nie mogli przy tym nic ukraść, bo pilnował ich "diabełek", który zawsze wiedział, jeśli coś ukradli i byli potem surowo karani. Na koniec zapytał mnie, czy w Polsce są nadal Żydzi...

Wytłumaczyłem mu tak prosto jak potrafiłem, że nie ma już folwarków ani panów, a Żydzi zostali spaleni przez Hitlera. Patrzył na mnie z niedowierzaniem...

mama Marcina P
mama Marcina P - 2009-06-27 00:24
Moze jest i troche inaczej w terazniejszym czasie,ale mozna to tez tak porownac do wiedzy tego rolnika.PGRy upadly i znalazly sie w prywatnych rekach,to teraz"folwarki" prywatne zatrudniajace ludzi ktorych "wykorzystuja" za niewielkie pieniadze,a ukrasc to jak sie uda to i ukradna...jednak w korzeniach cosik pozostalo :):):)

PP
PP - 2009-06-29 15:11
No właśnie, zgodzę się z przedmówczynią. Właściwie PGR, czy to co po nich powstało to "folwarki". Poddaństwo osobiste zniesiono do XIX wieku. W XIX uwłaszczenie. Stan szlachecki zniesiono w 1921 konstytucją marcową. Tak naprawdę wielka własność ziemska w dwudziestoleciu z robotnikami rolnymi niczym nie różniła się od PGR czy obecnych spółek. Nawet rodziny te same z pokolenia na pokolenia pracują w ten sposób. Pradziadowie na folwarku, dziadowie u ziemian, ojcowie w PGR, a synowie dziś w spółce rolnej.

piasek z piaskownicy w piaskach
piasek z piaskownicy w piaskach - 2009-07-01 13:38
jak to?zydow nie ma???zartujesz Szymek!SA!Nikt nie mi nie straszyl nas i nie straszy ale nasza bleda wiedza na ich temat to skutki edukacji i wiedzy z histori ktora nas pojono za naszego dziecinstwa i mlodosci.Program edukacji byl ukladany wlasnie..przez zydow przyklad?siostra pana Michnika-szechtera uklada wlasnie nam wiedze.Mozna mnozyc i mnozyc az do dzisiaj.Holokaust byl masz racje,nie mozna tego negowac ale bez przesady zeby ich nie bylo w Polsce?Sa w rzadzi ,w najwazniejszych spolkach,paliwowych,przemyslu ciezkiego,bankowego(najistotniejszego chyba)agencji nieruchomosci rolnej i kosciola katolickiego.Pozdrawiam i radze sie szymku doinformowac.

Jozin
Szymon Kaczmarek